سه‌شنبه, 1 مرداد 1398
در گفتگوی مدیرعامل سازمان پسماند  با هفته نامه صدای سمنان مطرح شد؛
 ۱۳۹۷/۱۱/۱۸ 
۷:۳۷:۵۲

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

در گفتگوی مدیرعامل سازمان پسماند  با هفته نامه صدای سمنان مطرح شد؛

11 غرفه بازیافت در سمنان وجود دارد


حمید رضا پیوندی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان در گفتگو با خبرنگار صدای سمنان به سوالاتی از قبیل مدیریت پسماند در سمنان و طرح تفکیک زباله از مبدأ و اقداماتی که در این خصوص صورت گرفته است، گفت: مدیریت پسماند در سمنان با نصب 1700 عدد مخزن پسماند و جمع آوری زباله ها هرشب توسط 18 خودروی مجهز به سیستم پرس در حال انجام است بطور میانگین در شب 100 تن زباله توسط شهروندان تولید می شود که با خودروهای مجهز به سیستم پرس حمل به مرکز دفن منتقل می شود. در مرکز دفن پسماندها پس از مجوز از حفظ پرورش و جداسازی پسماندهای ارزشمند خشک در زمین دفن می شود.

پیوندی رد پاسخ به سوال اقداماتی که در خصوص ترویج فرهنگ پسماند در سطح شهر سمنان اظهار داشت: ترویج طرح تفکیک پسماند از مبدأ از سال 88 در حال اجرا بوده است. نصب 11 عدد غرفه بازیافت و 435 عدد مخزن پسماند خشک ،آموزش چهره به چهره، آموزش به نوآموزان پیش دبستانی، مدارس، حضور در جشن ها و مراسم ها همه بخش مهمی از اقدامات انجام شده در این راستا است. به گونه ای که درصد مشارکت شهروندان از 5 درصد در سال 90 به 38.5 درصد در سال 97 رسیده است که این خود نشان از مشارکت شهروندان در این مهم را دارد. ترویج فرهنگ پسماند توسط اموزشگران سازمان در تمام ایام سال در حال انجام است. آموزش نوآموزان دانش آموزان، حضور در مساجد، تکایا، پایگاه های بسیج، آموزش چهره به چهره بخشی از ایام این مهم است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان درباره شهرک بزرگ بازیافت در سمنان گفت: این شهرک  با اعتبار سه میلیارد تومان در زمینی به مساحت 20 هکتار با تمام امکانات از قبیل آب و برق و گاز و.. در بخش های ضایعات کاغذ، آهن آلات  و پلاستیک با تمام زیر ساخت های اولیه و قطعه بندی های مورد نیاز لحاظ شده است که قابلیت استقرار حداقل 65 انبار ضایعاتی را دارد که در 6 کیلومتری سمنان به بهره برداری رسیده است طبق آخرین قوانین وضع شده این مشاغل جزء صنوف مزاحم شناخته شده است و به دلیل سلامت مردم و تهدید بهداشت عمومی بایستی در فاصله مناسبی از محل سکونت شهروندان قرار گیرند.

هدف از اینکار این است تا تمامی فروشندگان پسماند خشک که در حاشیه جاده نظامی سمنان مستقر شده اند به این شهرک بازیافت انتقال داده شود و زمین های اشغال شده به کاربری کشاورزی خود برگردد تا زیباسازی شهری نیز مد نظر قرار گیرد.

جابجا کردن انبارهای ضایعاتی کار دشوار و زمانبری است که خوشبختانه با آمادگی صنوف مختلف و فرمانداری و دیگر ارگان ها زیر ساختهای اولیه صورت گرفته است ما همچنین در آنجا نگهبان داریم و زیر نظر سازمان قرار دارد تا دیگر شاهد سرقت  نباشیم که سود آن کاملا به نفع شهر خواهد بود چرا که ضایعاتی که در آنجا هستند را می توانیم با پردازش اولیه بر روی زباله خشک با قیمت بالاتری به شهرهای دیگر بفروشیم و سودده باشیم. در صورت تحقق این امر صنایع تبدیلی نیز به شهرک بازیافت منتقل می شوند و بدین ترتیب علاوه بر ایجاد اشتغال سود قابل توجهی نیز به شهروندان خواهد رسید.

و در پایان از روش دفن زباله و نظارت بر آن اینچنین گفت: دفن زباله به دو روش دفن در زمین و دفن بهداشتی زباله صورت می گیرد. مرکز دفن پسماندهای شهری در 30 کیلومتری سمنان، بعد از روستای اعلا نرسیده به پایگاه هوایی است. مطابق با قانون مدیریت پسماند نظارت بر عملکرد مدیریت پسماندها بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست بوده است اداره کل محیط زیست استان سمنان نیز بر تمامی مراحل جمع آوری تولید ، حمل و نقل، دفن و پردازش نظارت دارد.


#روابط_عمومی_سازمان_پسماند 
#سمنان_دارالمرحمه
#مدیریت_ارتباطات_و_امور_بین_الملل
#شهرداری_سمنان
 بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0