.Default.reDropDownBody { min-width: 60px; }

سه‌شنبه, 25 مهر 1396
رو عنوان : رییس شورای شهرستان با صدور نامه ای، از موارد مطروحه توسط مدیر عامل مرکز دفن زباله های صنعتی سمنان ابهام زدایی کرد
عنوان : نیره قادری: هیچگونه مجوزی از نهادهای ذیربط برای فعالیت سایت دفن زباله در روستای دلازیان سمنان اخذ نشده است
کد خبر : ۹۰۲۳
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۰۱/۳۱ 
ساعت : ۱۴:۲:۲۷

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

رییس شورای شهرستان با صدور نامه ای، از موارد مطروحه توسط مدیر عامل مرکز دفن زباله های صنعتی سمنان ابهام زدایی کرد

 

نیره قادری: هیچگونه مجوزی از نهادهای ذیربط برای فعالیت سایت دفن زباله در روستای دلازیان سمنان اخذ نشده است

 

پیشتر مدیرعامل سایت مذکور در گفتگو با سایت خبری مرآت با رد اظهارات رئیس شورای شهرستان سمنان مبنی بر پیامدهای بعدی این فعالیت تاکید کرده بود: تمام مراحل فعالیت این مرکز تحت نظارت نهادهای ذیربط صورت می گیرد و مجوزهای لازم به صورت کامل دریافت شده است.

 

شرح نامه ی رییس شهرستان:

چرا سمنان؟

در هفته سلامت در سال اقتصاد مقاومتی ،تولید و اشتغال قرار داریم و آنچه که باعث پیگیری موضوع دفن زباله های عفونی و سمی در روستای دلازیان سمنان توسط اینجانب نیره قادری به عنوان رئیس شورای اسلامی شهرستان سمنان گردید، مراجعه حضوری و پیاپی مردم و اعضای محترم شورای اسلامی روستاهای محمودآباد و دلازیان و شترداران منطقه بود و ازآنجا که احتمال به خطر افتادن بهداشت و سلامت اهالی روستا و مردم سمنان احساس می شد و همچنین احتمال خسارت به پرورش دهندگان شتر و بیکاری و خروج از روستا در سال تولید و اشتغال می رفت ،  به محض اطلاع از فعالیت این سایت دفن زباله بر آن شدم این مطالبه مردمی را تا رسیدن به نتیجه دنبال نمایم لذا با توجه به سخنان اخیر مدیر سایت دفن زباله در خصوص دقیق نبودن اظهارات اینجانب ، توجه همگان را به نکات ذیل جلب می نمایم :

1-   چرا سمنان باید برای دفن زباله های بیمارستانی و صنعتی کشور انتخاب گردد؟ مردم مظلوم ،   شهیدپرور و ولایتمدار شهرستان سمنان که سالهاست به به دنبال تأمین آب شرب پایدار برای خود هستند به چه دلیل باید اجازه دهند که زمین کهن و آبا اجدادی شان برای دفن زباله های صنعتی و بیمارستانی از اقصی نقاط کشور که یقیناً مخاطرات فراوان بهداشتی را به دنبال دارد استفاده شود ؟! صرف اینکه زمین های کویری فراوانی داریم که البته از بزرگترین نعمات الهی مردم منطقه است دلیلی برای انتخاب سمنان برای دفن زباله های عفونی کشور می باشد؟ چرا مکان یابی انجام شده در نزدیکی سمنان مورد تأیید قرار گرفته و نه جای دیگری؟؟

اگر این اتفاق نامبارک دفن زباله، در نقطه ای دیگر از کشور مثلاً در شهر دارالعباده یزد که موقعیت         زیست محیطی مشابهی با شهر سمنان دارد حادث می شد آیا مردم و مسوولین آن شهر ساکت   می نشستند و اجازه بروز اینچنین ننگی را می دادند؟ آنان با توجه به کاهش چشمگیر نزولات آسمانی و افت محسوس سطح آب در سالهای گذشته و هم اکنون درصدد حفظ و نگهداری قنوات آبا و اجدادی خود و تحویل این میراث گرانبها به نسل آینده هستند و اما ما مردم سمنان ...

2-   در اظهارات مدیر سایت دفن زباله تأکید گردیده که تمام مراحل فعالیت این مرکز تحت نظارت نهادهای زیربط صورت گرفته و مجوزهای لازم دریافت شده است حال سوال بنده این است که این چه مجوزی است که فرماندار شهرستان سمنان که بیش از هرکسی اشراف اطلاعاتی بر شهرستان سمنان دارد از فعالیت این مرکز بی خبر است؟

آیا دریافت مجوز از سازمان محیط زیست بدون درنظرگرفتن نظر و رأی اهالی منطقه و مسوولین ارشد شهر سمنان و کارشناسان بهداشت و درمان ، امری منطقی به نظر می رسد و شائبه دورزدن مردم جهت جلوگیری از بروز مخالفت ها را به ذهن متبادر نمی سازد؟

بنابر پیگیری های صورت گرفته توسط اینجانب ، پیمانکار هیچ گونه مجوزی از سوی بخشداری ، امور اراضی و اداره منابع طبیعی شهرستان در مورد زمین سایت اخذ ننموده و حتی واگذاری نیز صورت نگرفته است.  ضمن اینکه بخشداری به عنوان مرجع صدور مجوز ساخت و ساز، هیچگونه مجوزی در این خصوص صادر نکرده است. ازسازمان بهداشت و درمان و دانشگاه علوم پزشکی شهرستان و استان سمنان نیز هیچ مجوزی در خصوص فعالیت این سایت دفن زباله اخذ نشده و احتمال عقیم شدن شترهای منطقه و آلودگی هوا وآب و سفره های زیرزمینی و محیط زیست منطقه بدلیل عدم بررسی دقیق توسط کارشناسان بهداشتی کماکان مورد تأیید می باشد.

3-   گوشت مصرفی بخشی از مردم شهر سمنان از گوشت شتر می باشد که احتمال آلودگی             محیط زیست شترها، هم بر نگرانی مردمی در خصوص استفاده از گوشت این حیوان بومی کویر که جزء سالم ترین و بهترین نوع گوشت قرمز است و خواص درمانی فراوانی دارد می افزاید و هم بر رونق کسب و کار اهالی روستاهای اطراف که از این طریق امرار معاش کرده و پروتئین دامی مردم شهر سمنان را تأمین می نمایند تأثیر منفی می گذارد لذا بررسی موضوع توسط اداره دامپزشکی هم می بایست صورت پذیرد.

4-   صرف اینکه فردی با هزینه شخصی نسبت به احداث سایت دفن زباله اقدام نماید نمی تواند دلیل موجهی برای همراهی مردم و مسوولین با این امر باشد و یقیناً مردم فهیم سمنان بهم ریختن امنیت روانی و سلامت جسمی خودشان را با میلیاردها تومان پول معاوضه نخواهند کرد.

5-   رسانه های جمعی بویژه خبرگزاری ها و مطبوعات به دلیل رسالت سنگینی که برعهده دارند همواره در جهت پیگیری مطالبات و تقاضای مردمی قدم برمی دارند لذا ضمن تقدیر از پیگیری خبرنگار پایگاه تحلیلی شاخه طوبی و شبکه اطلاع رسانی مرآت در اطلاع رسانی این اتفاق نامیمون در حوالی شهر سمنان، انتظار می رود خبرنگاران محترم و اصحاب رسانه با عنایت به منویات مقام عظمای ولایت مبنی بر اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال درجهت حفظ روستاها به عنوان پایگاههای مهم تقویت اقتصاد مقاومتی، تنها به بازدید میدانی از سایت دفن زباله دلازیان سمنان اکتفا ننموده و تا انتها این خواسته برحق مردم سمنان را تا رفع هرگونه شبهه و نگرانی احتمالی حتی یک درصدی از سلامت و بهداشت منطقه پیگیری نمایند.

نشستن پای درد دل اهالی روستاهای محمودآباد،دلازیان ، شترداران منطقه و سازمانهای مردم نهاد حامی محیط زیست می تواند بر مردمی بودن این مطالبه جمعی صحه گذاشته و تماس با کارشناسان بهداشت و درمان و دامپزشکی استان و دریافت نظرات کارشناسی آنان می تواند در خصوص اطمینان خاطر مردم سمنان از سلامت سایت دفن زباله موثر واقع شود.

و اما نکته پایانی اینکه با پیگیری و پیشنهاد این حقیر، جلسه ای  در مورخ 10/12/95 در فرمانداری سمنان با حضور مدیران و نمایندگان ادارات و سازمانهای زیربط تشکیل گردید و کلیه حاضرین در جلسه ، ضمن امضاء صورتجلسه مبنی بر جلوگیری از ادامه فعالیت این مرکز دفن زباله در دلازیان سمنان ، تأکید نمودند که جابجایی مکان سایت هرچه سریعتر به پیمانکار ابلاغ گردد تا سرمایه گذار بیشتر ازین متضرر نگردد که صورتجلسه مربوطه در فرمانداری و شورای اسلامی شهرستان سمنان موجود است.

 اینجانب نیز با توکل به خداوند متعال و حمایت و اراده مردم و همه کسانی که دل در گروی سلامت و آبادانی سمنان دارند تا رفع نگرانی مردم از هیچ تلاشی فروگذار نخواهم کرد چراکه همه در برابر هم مسوولیم و وظیفه داریم به سلامت، این آب و خاک را به فرزندان و نسل آینده تقدیم کنیم.

                                     نیره قادری رئیس شورای اسلامی شهرستان سمنان

 بازگشت           چاپ چاپ         
 

...:: پورتا ل شهرداری سمنان ::...

DOURAN Portal V4.0.3.0

V4.0.3.0